Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Sports Record for Sept. 23
0 Comments
agate

Sports Record for Sept. 23

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}

GOLF

Local

Forest Ridge Women’s Golf Association

A Flight: Low Gross, 1. Susan Byrd; 2. Janice Rogers; 3. Lori Nichols; Low Net, 1. Gina Butefish; 2. Pat Richard; 3. Jackie Wadman; B Flight: Low Gross, 1. Shannon Empson; 2. Monte Faires; 3. Kaye Hansen; Low Net, 1. Mary Sue Newman; 2. Kitty Nicholson; 3. Karen Eudaley

Sapulpa Senior Scramble

1. Joe Bennett, Jerry Bennett, Ed Horton, Ken Rentz, Dave Heatherly, 58; 2. Dave Henderson, Mel Gilbertson, Bob Hunt, Tom Henderson, Earl Hall, 60; 3. Harry Bailey, Bob Warner, Paul Pearcy, Bob Phillipe, 60; 4. Ken Ingram, Finton Carpenter, Herman Henderson, Harold Unholtz, Van Robinson, 61; 5. Craig Crowder, Jerry Reed, George Mills, Millard Clowers, 62; 6. Dave McCarty, Dean Wiehl, Ed Werre, Doyle Williams, Bob Henshaw, 63; 7. Jeff Boyd, Leon Pritchard, Bud Musser, Jerry Lewis, 65; 8. Johnny Baker, Dave Block, Mark Nelson, Ken Kuge, 65; 9. Joe Widener, Mark Lawrence, Ron Warren, Keith Bacon, 66

South Lakes

LF/SL WGA Playday

Overall Winner: Becky Masoner; 1. Emily Forth; 2. Dot Stice; 3. Marie Roberts; 4. Lori Nichols; 5. Candace Trowhill

Southern Hills MGE “Step Aside Scramble” Twilight

Gross, 1. Stuart Lamb, Fred Daniel III, Andy Levinson, 32; 2. Matt Barnard, Chris Bumgarner, Mark Denny, 33; Net, 1. Sid Smith, Peter Boylan, Jay Helm, 29.5; 2. Kerby Hunt, Charles Caswell, Rick Guild, 30.48; 3. Jay Peters, David Bryant, Luke Bryant, 31.9; 4. Parker Foster, Michael Phenice, Joshua Walker, 32.21; 5. Burris Smith, Robby Coon, Phil Frohlich, 33.19

Hole in one

BAILEY RANCH: Rick Hayes, No. 8, 116 yards, gap wedge

BROKEN ARROW: Steve Owen, No. 6, 112 yards, wedge

PATRIOT: Philip Wilson, No. 11, 129 yards

ROCK CREEK: Larry Hixon, No. 8, 100 yards, pitching wedge

Shoots Age or Better

BATTLE CREEK: Jim Ingram, 79, shot 70; Ray White, 85, shot 83

BROKEN ARROW: Bill Edwards, 78, shot 74; Jerry Thies, 84, shot 79

LA FORTUNE PARK: Bill Grahm, 79, shot 78

OWASSO: Scotty Coulter, 72, shot 71

RIVER COURSE, CLUB AT INDIAN SPRINGS: Kirby Cozort, 78, shot 75

SHANGRI-LA: Jack Moore, 86, shot 85

WOODBINE: Jack Coursey, 97, shot 89; Joe Reeves, 85, shot 83

BASEBALL

High school

OSSAA District Tournament

Class A

Tushka 24, Vanoss 0

Stuart 14, Vanoss 2

Tushka 12, Stuart 4

SOCCER

College: Women

Baylor 2, Oklahoma State 1

Baylor;1;1;--;2

Okla. St.;0;1;--;1

Goals: Bay, Moon 2 (Anthony), Mack 1 (Wandt, Stramrood); OSU, Dowell 2 (Morgan).

Saves: Bay, Wandt 4; OSU, Vitali 4.

SOFTBALL

College

Oklahoma State 23, Seminole State 0

High school

Cushing 10, Inola 0

Sand Springs 3, Bixby 2

Stigler 4, Checotah 1

Berryhill 12-17, Santa Fe South 0-0

Cleveland 4, Miami 3

Coweta 5, Pryor 1

Skiatook 7, Grove 0

Dale 4, Henryetta 3

Holdenville/Calvin 13, Okemah 3

Idabel 10-6, Sallisaw 0-2

Oologah 12, Vinita 0

Idabel 10, Sallisaw 0

Stigler 4, Checotah 1

Kansas 14, Wyandotte 4

Fairland 6, Dewey 4

NSU/Tahlequah Tournament

Jay 6, Fort Gibson 5; Jay 4, Glenpool 3; Jay 5, Fort Gibson 4; Fort Gibson 9, Tahlequah Sequoyah 1; Muskogee 2, Hilldale 0; Muskogee 9, Locust Grove 0; Locust Grove 8, Tahlequah JV 3; Hilldale 1, Tahlequah 0

OSSAA Districts

Class B

Arnett 17-15, Beaver 0-0

Woodland 12, Barnsdall 0

Ft. Cobb-Broxton 15, Chattanooga 3

Ft. Cobb-Broxton 10, Granite 0

Shidler 10-11, Copan 0-2

Shidler 14, Medford 0

Mulhall-Orlando 9-10, Coyle 0-0

Mulhall-Orlando 14, Glencoe 0

Haileyville 20, Milburn 2

Kiowa 12-10, Haileyville 0-0

Kiowa 15, Milburn 1

Hammon 14-9, Sentinel 0-0

Pittsburg 8-10, Indianola 0-0

Kremlin Hillsdale 12-15, Pond Creek-Hunter 0-1

Roff 13-12, Mill Creek 1-0

Thackerville 6, Achille 0

Thackerville 17, Bennington 9

Caney 12, Boswell 0

Caney 18-12, Coleman/Victory Life 1-0

Granite 13, Chattanooga 3

Tupelo 8-14, Sasakwa 0-0

Turner 12-22, Springer 0-0

OSSAA District Tournament

Class A

Hominy 13, Afton 0

Hominy 14, Foyil 0

Afton 16, Foyil 0

Hominy 12, Afton 4

Ringling 19, Allen 5

Ringling 2, Vanoss 0

Binger Oney 16-16, Calumet 0-0

Canute 1-1, Burns Flat-Dill City 0-0

Caddo 18-12, Rock Creek 1-0

Navajo 13-13, Carnegie 1-0

Mooreland 13-13, Cherokee 1-0

Mooreland 12, Fargo-Gage 4

Covington-Douglas 14, Oklahoma Bible 4

Elmore City-Pernell 5, Empire 2

Soper 16, Ft. Towson 4

Geronimo 2, Hollis 0

Snyder 4, Geronimo 2 (OT)

Snyder 17, Hollis 12

Webbers Falls 6, Keota 5

Webbers Falls 12, Cave Springs 0

Webbers Falls 12, Keota 2

Laverne 18, Ringwood 1

Laverne 5, Vici 1

Quinton 29, Liberty 28

Soper 16, Fort Towson 4

Tushka 17, Fort Towson 1

Tushka 11, Soper 1

Tushka 3, Soper 2 (Tushka is Distr. Champion)

Pioneer-Pleasant Vale 21, Waukomis 0

Waukomis 13, Garber 7

Pioneer-Pleasant Vale 11, Garber 0

Pioneer-Pleasant Vale 21-14, Waukomis 0-2

Quinton 29, Liberty 28

Red Oak 10-13, Talihina 0-0

Wayne 9, Rush Springs 3

Union City 11, Waurika 3

Velma-Alma 7-3, Wayne 5-0

Woodland 12, Barnsdall 0

Woodland 11, Quapaw 0

Texhoma-Goodwell 2-5, Hinton 1-0

Fairland 6, Dewey 4

Arapaho-Butler 8-8, Thomas-Fay-Custer 0-0

Wister 12-13, Arkoma 0-0

Wister 12, Gans 0

Marlow Central 10, Fletcher 9

Sterling 12, Fletcher 0

Frontier 6-3, Covington-Douglas 0-1

Frontier 19, Oklahoma Bible 8

Stuart 15, Crowder 0

Cyril 6-9 Union City 0-0

Cyril 18, Waurika 0

Davenport 13-14, Depew 5-2

Davenport 17, Drumright 0

Depew 13, Drumright 0

Rattan 19, Haworth 0

Rattan 12-10, Wright City 1-0

Navajo 13-13, Carnegie 1-0

Ninnekah 4, Empire 2

Ninnekah 11, Elmore City-Pernell 7

Ripley 10-16, Wellston 0-0

Class 2A

Chelsea 16-4, Porter 6-1

Ketchum 20-15, Gore 6-3

Ft. Cobb-Broxton 15, Chattanooga 3

Ft. Cobb-Broxton 10, Granite 0

Class 3A

Adair 12-11, Roland 0-1

Blackwell 6, Kingston 2

Kingston 11, Blackwell 6

Kingston 8, Blackwell 2

Vian 4-3, Claremore Sequoyah 2-0

Alva 4-9, Marietta 0-1

Eufaula 9-7, Atoka 2-6

VOLLEYBALL

College

Oral Roberts d. North Dakota 25-17, 25-22, 25-22

High school

Bishop Kelley JV Red d. NOAH 22-25, 25-23, 25-12, 19-25, 15-11

Victory Christian d. Cascia Hall 25-12, 25-16, 23-25, 25-19

Coweta d. Skiatook 25-16, 25-18, 25-14

Tahlequah d. East Central 25-13, 25-7, 25-19

Summit Christian d. Salina 25-16, 25-16, 25-15

Oologah d. Claremore Sequoyah 22-25, 25-20, 25-16, 21-25, 15-12

Verdigris d. Rejoice Christian 25-22, 25-22, 25-15

Catoosa d. Metro Christian 25-14, 25-20, 25-17

DISC GOLF

Local

Riverside Course

Pro Division: Nick Roesle, 45; Allan Statum, 47; Matt Cooper, 49; George Gordon, 49; Buck Henson, 49; Advanced Division: Beau Lemen ,47; Carson Evans, 48; Adam Dyer, 49; Intermediate Division: Travis Rabum, 50; Mitch Garrison, 50; Brett Brooks, 52; Charlie Chung, 52; Hole in one: Allan Statum, No. 5

0 Comments

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News