Skip to main contentSkip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
Jenks, Stillwater, Tahlequah lead Large East's All-State fast pitch softball selections
0 Comments

Jenks, Stillwater, Tahlequah lead Large East's All-State fast pitch softball selections

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}
Owasso vs Sand Springs (copy)

Owasso's Madi Drummond received All-State honors Tuesday from the Oklahoma Fast Pitch Coaches Association.

The Oklahoma Fast Pitch Coaches Association announced its rosters Tuesday for the annual All-State softball games.

Jenks, Stillwater and Tahlequah had three selections each on the 18-player Large East roster. Broken Arrow, Claremore and Sand Springs had two each.

The games are set for June 11, 2022, at Oklahoma Christian University in Edmond.

The game for athletes from middle-sized schools (4A-3A) will be at 10 a.m., followed by the large-school game (6A-5A) at noon and small-school game (2A-A-B) at 2 p.m.

LARGE EAST

Pitchers: Abi Gregory, Durant; Saige Smith, Broken Arrow; Makenzi Swick, Stillwater.

Catchers: Sidney McLaughlin, Stillwater; Maddox Thomas, Claremore; Emma Vickrey, Jenks; Karsyn York, Muskogee.

Corner infielders: Madi Drummond, Owasso; Hailey Enlow, Tahlequah; Raegan Rector, Sand Springs.

Middle infielders: Lexi Hannah, Tahlequah; Jadyn Muns, Claremore; Lyric Perry, Stillwater; Faith Russell, Jenks.

Outfielders: Mia Allen, Tahlequah; Kyleigh Lamont, Broken Arrow; Jolee McNally, Sand Springs; Dacia Sexton, Jenks.

Coach: Cody Little, Durant

LARGE WEST

Pitchers: Jill Dickson, Edmond Memorial; Aaliyah Gutierrez, Guymon; Brinley Maples, Southmoore.

Catchers: Madison Barnes, Edmond North; Lexi Hernandez, Southmoore; Danni “Brea” Lutz, Moore; Cassie Passwaters, Mustang; Lily West, Choctaw.

Corner infielders: Byrce Atkins, Carl Albert; Baylea Smith, Noble.

Middle infielders: Hannah Keele, Mustang; Mandi Lenon, Edmond Memorial; Tylie Ligons, Norman North; Analise Rayburn, Yukon.

Outfielders: Gracie St. Hilaire, Moore; Ragan Kelley, Carl Albert; Maverick Lightfoot, Southmoore; Aynslee Linduff, Westmoore.

Coach: Trey Palacol, Norman North

MIDDLE EAST

Pitchers: Chloe Brown, Coalgate; Harley Culie, Tahlequah Sequoyah; Avery Miller, Henryetta.

Catchers: Ryleigh Lynn, Idabel; Delaney Willoughby, Valliant.

Corner infielders: Emily Bingham, Tecumseh; Kaleena Downing, Dewey; Cheyenne Fixico, Holdneville; Greenlee Wells, Vian.

Middle infielders: Rylee Anglen, Skiatook; Amaya Frizell, Ada; Jaylee Lopez, Idabel; Kelsie McCratic, Kansas; Daeya Moses, Verdigris; Ainsley Trapp, Valliant.

Outfielders: Riley Barnoskie, Hilldale; Jayden Haney, North Rock Creek; Gabby Higbee, Dewey.

Coach: Chance Griffin, North Rock Creek

MIDDLE WEST

Pitchers: Riley Grant, Plainview; Tori Miller, Harrah; Danni Sattile, Elk City.

Catchers: Raegan Moore, Blackwell; Chloe Yeatts, Lone Grove.

Corner infielders: Shelby McAfee, Tuttle; Anslie Roach, Cache; Rylee Ross, Newcastle.

Middle infielders: Stormy Haynes, Blanchard; Taryn Martin, Plainview; Malea McMurtrey, Lone Grove; Isabela Portillo, Washington.

Outfielders: Mikinzy Bost, Washington; Kamryn James, Cushing; Logan Ketchum, Lone Grove; Mattie Richardson, Washington; Kinlee Riley, Tuttle; Madi Surber, Tuttle.

Coach: Dennis Furr, Lone Grove

SMALL EAST

Pitcher: Haylee Anderson, Wilburton; Taryn Batterton, Latta; Christina Clark, Silo; Jade Sanders, Latta; Gracie Turner, Wyandotte.

Catcher: Braleigh King, Moss; Rylee Lemons, Oklahoma Union; Courtnee Sensibaugh, Hartshorne.

Corner infielders: Grace Goins, Fairland; Sam Hartman, Dale; Alexis McDonald, Silo.

Middle infielders: Braelyn Blasingame, Stuart; Lainy Leforce, Woodland; Payton Owens, Roff.

Outfielders: Kaylyn Baker, Stroud; Addie Bell, Dale; Chloe Crowley, Kiowa; Shaylin Midgley, Silo.

Coach: Mike Lawless, Silo

SMALL WEST

Pitchers: Brooklyn Bayless, Arnett; Meghan Roberts, Ringling; Jaycee Shaffer, Cyril; Katelyn Trumbley, Pioneer; Jolie Walker, Hammon; Addison Wilson, Binger-Oney.

Catchers: Abby Bates, Navajo; Devynn Harris, Amber-Pocasset.

Corner infielders: Rees Berkey, Hydro-Eakly; Alexis Meinert, Hobart.

Middle infielders: Jodyn Goucher, Binger-Oney; Paris Warriner, Morrison; Jacie White, Amber-Pocasset.

Outfielders: Katie Barton, Velma-Alma; Kira Brekey, Hydro-Eakly; Kelsie McCollom, Ripley; Megli Talley, Hobart; Kelli Veit, Morrison.

Coach: JT Freeman, Morrison.

0 Comments

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

News Alert