Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
First-round football pairings: See who your school is facing
FIRST-ROUND PAIRINGS

First-round football pairings: See who your school is facing

{{featured_button_text}}
Jenks vs Yukon

Jenks’ Jayden Patrick and Joey Havir tackle Yukon’s Brayden Dutton during an Oct. 23 game at Jenks High School. Jenks is set to play host to Moore Friday night in a 6AI playoff game.

The Oklahoma Secondary School Activities Association announced first-round football playoff pairings Sunday.

Pairings and byes are listed below.

FIRST-ROUND PAIRINGS

All games at 7 p.m. Friday unless otherwise noted.

Class 6A Division I

Edmond North (1-6) at Edmond Santa Fe (7-2), 7:30 p.m.

Westmoore (5-4) at Southmoore (3-7)

Enid (3-6) at Union (4-4)

Putnam City (4-5) at Broken Arrow (6-3)

Owasso (10-0), bye

Mustang (4-6) at Yukon (6-4), 6 p.m. Friday

Moore (3-7) at Jenks (7-1), 7:30 p.m.

Norman (2-6) at Norman North (5-3), 7:30 p.m.

Class 6A Division II

Stillwater (8-0), bye

Edmond Deer Creek (4-5) at Sand Springs (6-4), 2 p.m. Saturday

Choctaw (7-3), bye

Bartlesville (3-7) at Putnam North (7-2)

Bixby (8-0), bye

Ponca City (3-5) at Del City (3-5)

Muskogee (0-6) at Midwest City (5-2)

Lawton (4-4) at B.T. Washington (6-3)

Class 5A

El Reno (7-2), bye

Noble (3-6) at Piedmont (4-3)

Will Rogers (1-9) at Pryor (7-2)

McAlester (8-2), bye

Coweta (9-1), bye

East Central (4-5) at Claremore (5-4)

Bishop McGuinness (7-2), bye

Lawton Eisenhower (2-5) at Duncan (4-3)

Carl Albert (7-1), bye

Woodward (2-7) at Ardmore (3-3), 7:30 p.m.

Bishop Kelley (8-1), bye

Edison (3-6) at Tahlequah (5-4)

Collinsville (10-0), bye

Sapulpa (5-4) at Shawnee (4-5)

Lawton MacArthur (6-2), bye

Guthrie (5-2), bye

Class 4A

Weatherford (8-0), bye

Bethany (5-5) at Cushing (6-3)

Miami (0-9) at Hilldale (9-1), 7:30 p.m.

Muldrow (1-7) at Grove (6-3)

Wagoner (10-0), bye

Oologah (3-5) at Sallisaw (4-4)

Chickasha (2-6) at Tuttle (9-1)

John Marshall (4-5) at Newcastle (2-6), 7:30 p.m.

Elgin (0-7) at Blanchard (7-2)

Tecumseh (4-5) at Cache (4-5), 7:30 p.m.

McLain (1-8) at Bristow (6-3)

Broken Bow (5-3), bye

Poteau (8-2), bye

Fort Gibson (6-4) at Skiatook (5-3)

Harrah (2-4) at Clinton (5-3)

Elk City (3-4) at Ada (4-4)

Class 3A

Heritage Hall (8-1), bye

McLoud (5-4) at Plainview (4-6), 7:30 p.m.

Verdigris (8-1), bye

Berryhill (2-4) at Seminole (5-3), 7:30 p.m.

Lincoln Christian (9-0), bye

Locust Grove (2-7) at Central (3-6)

Sulphur (7-3), bye

Anadarko (6-3), bye

Kingston (10-0), bye

Pauls Valley (5-5) at Perkins-Tryon (5-4)

Stigler (9-1), bye

Westville (3-7) at Vinita (6-2), 2 p.m. Saturday

Holland Hall (8-0) bye

Inola (4-5) at Checotah (4-5)

Dickson (1-9) at Kingfisher (6-3)

OKC Mt. St. Mary (4-3) at Lone Grove (7-3)

Class 2A

Oklahoma Christian (8-0), bye

Hennessey (3-5) at Kellyville (6-3), 7:30 p.m.

Community Christian (8-2), bye

Holdenville (2-4) at Davis (6-3), 7:30 p.m.

Eufaula (7-2), bye

Antlers (6-4) at Roland (5-3)

Sperry (6-3), bye

Salina (4-6) at Victory Christian (4-5)

Marlow (9-0), bye

Comanche (3-6) at Bethel (5-3)

Alva (2-8) at Chandler (7-3), 7:30 p.m.

Meeker (4-4) at Perry (5-3)

Metro Christian (7-2), bye

Okmulgee (3-4) at Rejoice Christian (3-6)

Vian (8-1), bye

Atoka (6-2), bye

Cascia Hall (8-1), bye

Keys (3-7) at Hugo (4-5)

Beggs (6-2), bye

Morris (3-3), bye

Millwood (6-0), bye

Prague (5-3) at Blackwell (5-4)

Frederick (7-2), bye

Coalgate (2-6) at Christian Heritage (6-4)

Adair (9-1), bye

Kansas (4-4) at Kiefer (4-6)

Heavener (2-8) at Idabel (6-2), 7:30 p.m. Saturday

Valliant (3-4) at Spiro (6-1)

Washington (8-1), bye

Purcell (4-5) at Lindsay (5-5), 7:30 p.m. Saturday

Crossings Christian (1-7) at Luther (5-4)

Chisholm (3-6) at Jones (7-2)

Class A

Thomas-Fay-Custer (8-1), bye

Burns Flat (5-5) at Cordell (3-4), 7:30 p.m.

Stratford (2-6) at Tonkawa (7-2)

Watonga (2-6) at Dibble (5-4)

Pawnee (7-1), bye

Caney Valley (5-5) at Quapaw (4-2)

Stroud (1-7) at Colcord (8-1)

Canadian (2-7) at Konawa (7-2), 7:30 p.m.

Ringling (7-0), bye

Healdton (3-4) at Oklahoma Bible (6-4)

Sayre (4-6) at Hobart (5-3), 7:30 p.m.

Texhoma (8-2), bye

Wewoka (9-0), bye

Mounds (2-6) at Central Sallisaw (5-5)

Oklahoma Union (6-1), bye

Wyandotte (4-4) at Morrison (7-2)

Pawhuska (10-0), bye

Hominy (5-5), bye

Okemah (7-2), bye

Savanna (2-6) at Warner (6-4), 7:30 p.m.

Merritt (2-8) at Minco (6-2)

Mangum (3-4) at Mooreland (4-5)

Hinton (1-7) at Wayne (5-2)

Rush Springs (4-6) at Crescent (7-2), 7:30 p.m.

Gore (7-0), bye

Porter (2-6) at Allen (5-5), 7:30 p.m.

Fairland (1-6) at Woodland (9-1)

Chelsea (3-5) at Commerce (4-4), 7:30 p.m.

Wynnewood (0-7) at Cashion (9-0)

Okla. Christian Academy (1-9) at Elmore City (4-2), 2 p.m. Saturday

Hooker (7-3), bye

Fairview (3-7) at Boone-Apache (5-3), 7:30 p.m.

Class B

Laverne (7-1), bye

Seiling (3-7) at Pond Creek-Hunter (3-5)

Waurika (5-3), bye

Central Marlow (3-7) at Southwest Covenant (2-4)

Summit Christian (6-0), bye

Cave Springs (0-9) at Webbers Falls (6-4), 7 p.m. Thursday

Davenport (8-1), bye

Foyil (0-8) at Garber (6-2)

Velma-Alma (8-1), bye

Strother (5-3) at Snyder (6-3)

Ringwood (5-5), bye

Waukomis (1-8) at Turpin (6-4)

Pioneer-PV (7-3), bye

Yale (3-7) at Drumright (4-6)

Quinton (7-3), bye

Porum (2-8) at Arkoma (5-2), 7:30 p.m.

Dewar (10-0), bye

Weleetka (6-4) at Watts (4-2), 7:30 p.m.

Covington-Douglas (8-2), bye

Olive (1-9) at Depew (6-4)

Cherokee (8-1), bye

Kremlin-Hillsdale (3-7)at Balko/Forgan (5-5)

Caddo (7-2), bye

Tipton (3-5), bye

Regent Prep (8-1), bye

Barnsdall (7-3), bye

Keota (4-4), bye

Wetumka (4-5), bye

Empire (9-1), bye

Alex (5-4), bue

Shattuck (8-1), bye

Canton (3-7) at Okeene (3-6), 7:30 p.m.

Class C

Ryan (1-9) at Buffalo (8-1)

Boise City (3-5) at Thackerville (3-6)

Welch (1-8) at Sasakwa (7-2)

Bluejacket (5-4), bye

Timberlake (10-0), bye

DC-Lamont (3-5) at Oaks (4-4)

Corn Bible (1-8) at Maysville (7-2)

Paoli (2-6) at Waynoka (8-1)

Mountain View-Gotebo (9-0), bye

Grandfield (2-6) at Sharon-Mutual (4-5)

Wilson (1-5) at Medford (7-2)

Coplan (1-9) at Maud (5-5)

Midway (9-0), bye

Bowlegs (4-5) at Wesleyan Christian (4-6)

Temple (1-8) at Tyrone (6-2)

Geary (3-7) at Fox (7-3)


Complete Week 10 coverage

Week 10: Owasso, Wagoner, Collinsville complete perfect regular seasons; playoffs start next week: Find all our coverage here

Several teams will head into next week's playoffs will momentum following Week 10 wins. Look below for all coverage from the final week of the regular season.

For complete playoff pairings on Sunday, go to OKPrepsExtra.com

 

  • Updated

The Tulsa World and FOX23 continue our partnership this season, bringing you wall-to-wall coverage of high school football. Check out this week's Friday night weather forecast and FOX23's broadcast schedule.

barry.lewis@tulsaworld.com

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News