Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
High school baseball state tournament pairings
0 Comments
Baseball state tournament pairings

High school baseball state tournament pairings

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}

Pairings for the high school baseball tournaments, set to begin Thursday in the Oklahoma City area:

Class 6A

First-round games and semifinals at Edmond Memorial High School Final at David Allen Memorial Ballpark, Enid

THURSDAY

Edmond Deer Creek (34-3) vs. Bixby (28-12), 10 a.m.; Mustang (23-12) vs. Union (29-10), 1 p.m.; Edmond Santa Fe (19-14) vs. Jenks (30-10), 4 p.m.; Yukon (31-7) vs. Owasso (32-4), 7 p.m.

FRIDAY

Bixby/Deer Creek winner vs. Union/Mustang winner, 11 a.m.; Jenks/Santa Fe winner vs. Owasso/Yukon winner, 2 p.m.

SATURDAY

Championship, noon

Class 5A

First-round games and semifinals at Edmond Santa Fe High School Final at David Allen Memorial Ballpark, Enid THURSDAY Noble (25-7) vs. Bishop Kelley (22-14), 10 a.m.; Piedmont (30-8) vs. Coweta (28-8), 1 p.m.; Guthrie (20-11) vs. Pryor (30-8), 4 p.m.; Carl Albert (30-7) vs. Collinsville (25-10), 7 p.m.

FRIDAY

Kelley/Noble winner vs. Piedmont/Coweta winner, 11 a.m.; Pryor/Guthrie winner vs. Collinsville/Carl Albert winner, 2 p.m.

SATURDAY

Championship, 3 p.m.

Class 4A

All games at Shawnee’s Ed Skelton Field

THURSDAY

Poteau (27-11) vs. Heritage Hall (26-5), 10 a.m.; Berryhill (24-13) vs. Marlow (29-8), 1 p.m.; Verdigris (25-9) vs. Tuttle (35-3), 4 p.m.; Fort Gibson (32-3) vs. Kingfisher (25-11), 7 p.m.

FRIDAY

Poteau/Heritage Hall winner vs. Marlow/Berryhill winner, 11 a.m.; Verdigris vs. Tuttle winner vs. Fort Gibson/Kingfisher winner, 2 p.m.

SATURDAY

Championship, 5 p.m.

Class 3A

First-round games and semifinals at Choctaw High School Final at Shawnee’s Ed Skelton Field

THURSDAY

Holland Hall (33-6) vs. Lone Grove (36-1), noon; Cascia Hall (25-10) vs. Victory Christian (25-12), 2:30 p.m.; Lincoln Christian (28-14) vs. Crossings Christian (26-6), 5 p.m. Adair (28-8) vs. Kingston, 7:30 p.m.

FRIDAY

HHall/Lone Grove winner vs. Cascia/Victory winner, 1 p.m.; Lincoln/Crossings winner vs. Adair/Kingston winner, 2 p.m.

SATURDAY

Championship, 2 p.m.

Class 2A

First-round games and semifinals at Oklahoma City’s Dolese Park Final at Shawnee’s Ed Skelton Field

THURSDAY

Cashion (27-5) vs. Silo (34-2), 10 a.m.; Calera (32-5) vs. Oktaha, 1 p.m.; Hartshorne (34-6) vs. Dale (26-3), 4 p.m.; Christian Heritage (27-6) vs. Howe (30-6), 7 p.m.

FRIDAY

Cashion/Silo winner vs. Oktaha/Calera winner, 11 a.m.; Hartshorne/Dale winner vs. Howe/Christian Heritage winner, 2 p.m.

SATURDAY

Championship, 11 a.m.

0 Comments

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News